Zestresowane społeczeństwo – zestresowane dzieci. Jak pomóc dziecku w walce ze stresem?

Coraz szybsze tempo życia, poszerzenie możliwości oraz silny nacisk społeczeństwa na nieustający rozwój odbijają się negatywnie nie tylko na dorosłych, ale dotykają również powszechnie młodzieży czy dzieci. Wygórowane oczekiwania i odczuwana presja mogą wywołać wiele niekorzystnych następstw, które powodują zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia młodych osób oraz warunkują całe ich dalsze życie. Oczywistym jest, że niemożliwe stało się całkowite uniknięcia stresu w życiu, jednak nauka prostych czynności oraz sposobów radzenia sobie ze stresem może przyczynić się do zmniejszenie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Pierwszy sposób polega na zapewnieniu dziecku odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, który pozwala oderwać się od problemów oraz pomaga rozładować emocje.

Dzieci zwykle chętnie uczestniczą w aktywnościach fizycznych, zwłaszcza, że sprzyjają one również nawiązywaniu relacji z pozostałymi członkami rodziny czy rówieśnikami. Budowanie tego typu znajomości także wpływa na umiejętność pokonywania trudności oraz współdzielenia ich. Ruch dodatkowo pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i może zapobiegać wielu innym problemom zdrowotnym. Inną skuteczną metodą może okazać się pisanie pamiętnika czy luźnych myśli, znajdywanie w sobie wdzięczności za pozytywne aspekty każdego dnia oraz opanowanie sztuki docenienia i czerpania radości z małych rzeczy. Wszystkie one wspólne zwiększają świadome życie oraz pobudzają uważność, czym jednocześnie zapobiegają skupianiu się jedynie na negatywnych wydarzeniach. Przydatne często okazują się ćwiczenia oddechowe. Zostały one dokładnie zbadane oraz opisane, udowadniając tym samym ich skuteczność.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że różne metody sprawdzą się u różnych osób i powinny one być dostosowane do preferencji oraz psychiki danej osoby. Dlatego jeden sposób, który okazał się skuteczny u jednego dziecka, może nie zdać egzaminu u innego. Warto przede wszystkim skoncentrować się na prawidłowej komunikacji z dzieckiem. Tylko wtedy będzie ono mogło czuć się na tyle swobodnie, aby zwrócić się o pomoc do rodziców. Może się zdarzyć bowiem, że w natłoku własnych obowiązków i kolejnych zadań nie zauważą oni w jak dużym napięciu i stresie żyje ich podopieczny. Na koniec warto również zdać sobie sprawę, że skorzystanie z pomocy terapeuty (np. psychologa szkolnego) może okazać się niewiarygodnie pomocne. Pamiętajmy również, że problemy dziecka, które mogą wydawać się drobiazgami, dla niego mogą nieść ogromne brzemię. Zignorowanie takich trudności może w przyszłości ciągnąć się za dzieckiem. Zwróćmy więc uwagę, aby z wrażliwością podchodzić do innych osób. Stres bowiem jest przyczyną licznych chorób, a nauka radzenia sobie z nim może znacząco przyczynić się do nabycia umiejętności prowadzenia zdrowszego i bardziej szczęśliwego życia naszych dzieci, a przecież właśnie o to chodzi.