Kto nie powinien iść na studia?

Coraz częściej mówi się, że wykształcenie wyższe jest obowiązkowe, żeby znaleźć sobie porządną pracę, co po części jest prawdą, ale z drugiej strony może być mocno problematyczne. To dlatego, że uczelnia wyższa nie jest dla każdego. Niektóre osoby zwyczajnie nie są stworzone do siedzenia po kilka godzin i słuchania teorii, a inne nie muszą tego robić, bo spokojnie mogą rozwijać swoją karierę bez wykształcenia w konkretnym kierunku.

Warto zacząć od klasycznych przypadków uczniów, którzy nie radzili sobie dobrze w szkole średniej. Nie ma niczego złego w nierozumieniu matematyki albo mieniu problemów z pisaniem długich wypracować formalnym językiem, ale jeśli ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że nauka generalnie nie idzie mu za dobrze, to powinien zastanowić się, czy studia to na pewno miejsce dla niego. Sesja jest znacznie trudniejsza, niż matura, do tego w czasie semestru rzadko zdarzają się kolokwia motywujące do nauki albo przygotowujące do egzaminu. Osoby nieradzące sobie z nauką nie powinny aplikować na trudne kierunki.

Są też osoby, które nie lubią siedzieć w ławkach i wiedzą, że będzie to dla nich męczące. Dziś nie trzeba uczęszczać na studia dzienne, które praktycznie wykluczają z życia zawodowego, żeby uzyskać wykształcenie wyższe. Jeśli ktoś ludzi działać, nie chce marnować swojego czasu, a do tego wie, że może wszystko nauczyć się nawet najbardziej wymagającego materiału, to pójście na studia zaoczne wyjdzie mu na dobre. Faktycznie są kierunki, po których lepiej patrzy się na absolwentów studiów dziennych, ale jest ich dziś niewiele, a większość pracodawców zdecydowanie bardziej ceni sobie zaradność i doświadczenie zawodowe.

Są też osoby, które na studia w ogóle iść nie muszą. Są to nie tylko absolwenci szkół zawodowych i technikum, ale także te, które mają już konkretny zawód, którego chcą się trzymać albo prowadzą swój mały, ale dobrze prosperujący biznes. Jeśli ktoś czuje, że dla niego studia będą stratą czasu, a to, co mogłyby mu dać, jest w stanie na spokojnie przyswoić samodzielnie, to dobrze byłoby rozważyć taką opcję. W końcu warunkiem zdobycia wiedzy nie jest obronienie magisterki. W życiu zawodowym dla wielu ludzi znacznie ważniejsze jest robienie tego, co się lubi, a nie kończenie na siłę jakiś nudnych i często zbędnych studiów.

Studiowanie jest ciekawą opcją dla każdego absolwenta szkoły średniej, ale to nie znaczy, że każdy powinien poważnie o nich myśleć. Chociaż na rynku pracy znowu coraz mocniej zaczyna się cenić wykształcenie wyższe, a w zasadzie traktuje się je powoli jako wymóg, to spokojnie można pracować w mniej prestiżowych zawodach i dalej odnosić sukces, a przy tym mieć ogromną satysfakcję z porządnie wykonywanej pracy.

One thought on “Kto nie powinien iść na studia?

  1. Według mnie studia powinny być bardziej prestiżowe. Co z tego, że każdy jest po studiach, jeśli nie gwarantuje to dobrze płatnej pracy…

Comments are closed.