Psychotraumatologia – czy warto studiować ten kierunek? 

Społeczeństwo chyba jeszcze nigdy tak bardzo nie ceniło wszelkich form pomocy psychologicznej, jak w aktualnych okolicznościach. Po zmaganiach z pandemią i panującym kryzysie gospodarczym wiele osób decyduje się na pozyskanie profesjonalnego wsparcia. Pomoc psychologiczna wciąż zyskuje na popularności, a zawód psychologa postrzegany jest jako jeden z najbardziej przyszłościowych. Gdzie można posiąść kierunkową wiedzę?

Psychotraumatologia w Krakowie

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera wybija się na tle innych uczelni unikalną ofertą kierunków, które tworzone są na podstawie bieżących obserwacji rynku pracy. Jednym z nich jest psychotraumatologia studia podyplomowe, pozwalające uzyskać niezbędną wiedzę z zakresu psychologii kryzysu, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ówczesnej młodzieży oraz dzieci.

Studia trwają dwa semestry, a połowa programu realizowana jest zdalnie. Hybrydowa forma pozwala znacznie obniżyć koszty transportu i zakwaterowania, co jest szczególnie istotne dla osób, które chcą zdobyć kolejne kwalifikacje w swoim zawodzie.

Profil słuchacza

Komu dedykowane są studia podyplomowe na kierunku psychotraumatologia? O miejsce na uczelni może ubiegać się każda osoba, która ma predyspozycje do świadczenia pomocy psychologicznej i posiadająca wyższe wykształcenie. W szczególności zalicza się tu pracowników przedszkoli i wszystkich typów szkół, ośrodków leczenia uzależnień oraz interwencji kryzysowej, kurateli sądowej, placówek ochrony zdrowia oraz policji. Swoją wiedzę mogą pogłębić także pracownicy pomocy społecznej oraz komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Harmonogram studiów

Słuchacze wybranego kierunku poznają efektywne metody wsparcia osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, nabędą umiejętności świadczenia pierwszej pomocy psychologicznej, wykazując się jednocześnie szacunkiem do osób, które doświadczają kryzysu i wymagają natychmiastowej pomocy.

W programie nauczania nie zabraknie zagadnień poświęconych psychologii klinicznej, rozwojowej i psychologii kryzysu, suicydologii oraz psychotraumatologii. Słuchacze opanują techniki relaksu i metody łagodzenia stresu u osób wymagających wsparcia psychologicznego, poznają też tajniki podstaw terapii poznawczo-behawioralnej. Sporo miejsca poświęcono również wiedzy z zakresu uzależnień od substancji chemicznych i uzależnień behawioralnych.

Z kim pracuje psychotraumatolog?

Psychotraumatologia jest dziedziną, która skupia się w szczególności na osobach borykających się z silnym kryzysem wywołanym sytuacjami życiowymi. Wśród pacjentów znajdą się osoby w żałobie, doświadczające straty lub przemocy, ofiary przestępstw i wypadków, a także ci, którzy w wyniku nieprawidłowego postrzegania rzeczywistości dokonują samouszkodzeń lub mają myśli samobójcze.

Zróżnicowany plan zajęć kierunkowych studiów podyplomowych pozwoli przyswoić niezbędną wiedzę poprzez liczne ćwiczenia, gdy edukacyjne, dyskusje i pracę w grupach. Niewątpliwymi atutami kierunku są warsztatowa forma zajęć oraz praktyczne podejście kadry profesorskiej.