Nauka zdalna w szkołach? Poznaj wady i zalety

Uczenie się jest ważne, a szczególnie dla dzieci. One mają obowiązek szkolny, chcą też poznać świat i ludzi. Sytuacja w kraju i na świecie wymusiła system nauki zdalnej. Uczniowie i nauczyciele musieli się przystosować. Zaczęli spotykać się przed komputerem według planu lekcji. Wygląda to inaczej niż stacjonarnie, ale uczyć się można wszędzie. Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Najlepiej sprawdzi się komputer stacjonarny lub laptop. Poznaj plusy i minusy nauki zdalnej.

Nauka zdalna – zalety


Nie musisz odprowadzać ani podwozić dziecka do szkoły. To oszczędność czasu na dojazd i można te minuty poświęcić na coś innego. Dziecko uczy się przed komputerem w określonych godzinach. Ma plan lekcji ustalony przez szkołę i wygodnie spędza czas z nauczycielem, kolegami i koleżankami z klasy. To także dobry sposób zadawania pytań na żywo. To świetny sposób na naukę i od razu odpowiedź. Zadawanie na bieżąco podczas lekcji. Po wykładzie nauczyciel może zachęcić uczniów do przesyłania pytań. Nie musi pilnować ich na korytarzu szkolnym. Zapanować jednak musi i sprawić, żeby go słuchali i żeby uzyskać ciszę w trakcie wykładu. Dobra atmosfera na lekcjach zdalnych to podstawa efektywnej nauki. Wszystko widać na ekranie urządzenia.

Nauka zdalna – co z zjedzeniem?


Nie są potrzebne obiady w szkole, które kosztują. Jedzenie jest przygotowywane w domu albo zamawiane online. Dla całej rodziny można zamówić jedzenie przez aplikację mobilną dostępną na smartfony. Wiele jest zalet nauki zdalnej. Przede wszystkim to oszczędność, czasu. Dzieci i tak spędzają czas przed komputerem, smartfonem, innym ekranem. Biurko, akcesoria szkolne i tak kupowane są co roku. Dostępne są wyprawki szkolne w sklepach online i stacjonarnych. Dzięki temu można skompletować wszystko, co niezbędne do szkoły dla dzieci w różnym wieku.

Jakie są minusy nauki zdalnej?


Wszystko ma też złe strony. Uczenie się w formie zdalnej sprzyja rozpraszaniu. Dziecko nie zawsze ma swój pokój. Dzieli go z rodzeństwem w różnym wieku. Rodzice często pracują w domu i też potrzebują ciszy. Uciążliwe są wtedy remonty u sąsiadów, na klatkach schodowych, hałas z ulicy. To wszystko w jednym miejscu nie daje spokojnego czasu na naukę, pracę. Wzrastają ceny prądu, a cały czas jest włączony sprzęt. Dziecko dłużej spędza czas w pozycji siedzącej. W domu nie zawsze też jest na to miejsce. W szkole krzesła też nie są wygodne dla każdego. W salach jednak jest więcej miejsca dla całej klasy. W domu trzeba znaleźć przestrzeń dla dzieci.

Jaki sprzęt do nauki zdalnej?


Często trzeba kupić komputer dla dziecka przystosowany technicznie. Do wyboru są stacjonarne i laptopy ułatwiające przenoszenie, pracę na baterii, jeśli nie będzie prądu. Rodzice mają komputer służbowy i nie mogą dać go dziecku. Prywatnego urządzenia raczej też nie, bo tam jest mnóstwo danych. Ważny jest sprzęt do nauki w domu. Dzięki temu nie będzie przerw technicznych, żadnych problemów działaniem. Najlepiej, jeśli dziecko ma słuchawki z mikrofonem i nie są słyszalne dźwięki z otoczenia. Jeśli w domu jest kilkoro dzieci i niemowlęta to przydaje się taki sprzęt. Nauka w towarzystwie innych osób nie jest korzystna. Kupić można słuchawki bezprzewodowe i wyjść z lekcjami na dwór. Pod warunkiem, że pogoda dopisuje i jest na tyle ciepło. Ważne, żeby był dostęp do sieci. Dużo czasu spędza się przed komputerem podczas nauki, odrabiania zadań domowych.

Co jeszcze ułatwi naukę zdalną ?


Do notatek dobre będą zeszyty w kratkę lub linie dostępne w wielu sklepach. Warto kupić te w twardej oprawie, żeby się nie zniszczyły. Szczególnie jeśli chcemy uczyć się z nich przez cały szkolny semestr, rok. Świetny będzie czytnik e-booków do czytania lektur szkolnych. Nie zawsze jest dostęp do papierowych wydań. Nie trzeba ich szukać w szkolnej bibliotece.

Jak widać, nauka szkolna ma wady i zalety. W domu warto się uczyć. Edukacja jest świetna w każdym wieku. Dzieci jednak powinny chodzić do szkoły, jeśli jest to możliwe. Nic nie zastąpi kontaktu z rówieśnikami, dużej sali szkolnej, boiska do gry, świeżego powietrza.